Profilaktyka – lepiej zapobiegać niż leczyć !

.

Profilaktyka zdrowotna to wszystkie działania, które są podejmowane w celu:
● utrwalenia odpowiednich wzorców związanych ze zdrowym stylem życia
● zapobiegania chorobom
● wczesnego rozpoznawania chorób
● wczesnego wdrożenia odpowiedniego leczenia
● zapobiegania powikłaniom choroby
● opóźnienia postępu choroby
● zwiększenia poziomu wiedzy społeczeństwa na temat chorób

Rodzaje profilaktyki zdrowotnej to:
● profilaktyka wczesna
● profilaktyka I fazy (pierwotna)
● profilaktyka II fazy (wtórna)
● profilaktyka III fazy

Profilaktyka wczesna obejmuje wszystkie działania, które skupiają się na kształtowaniu prawidłowych wzorców zdrowotnych. Jest to przede wszystkim edukacja na temat czynników ryzyka i czynników sprzyjających zachorowaniu, a także codziennych zachowań, które mają negatywny wpływ na zdrowie. Do tego rodzaju zaliczane są również szczepienia ochronne.

Profilaktyka zdrowotna I fazy polega na kontrolowaniu czynników ryzyka. Działania mają na celu zapobieganie chorobom ogólnie, a także konkretnym schorzeniom. Dużą uwagę przywiązuje się do wychwycenia osób, które znajdują się w grupie ryzyka.

Profilaktyka II fazy to wszystkie działania skierowane do osób, które znajdują się w grupie ryzyka. Jej celem jest wczesne wykrycie choroby, a tym samym wdrożenie leczenia w momencie, w którym jest największa szansa na jego powodzenie. Tutaj bardzo dużą rolę odgrywają testy przesiewowe i regularne badania kontrolne.

Profilaktyka III fazy jest skierowana do osób chorych. Ma zminimalizować skutki choroby i zapobiegać powikłaniom. To nie tylko leczenie i rehabilitacja, ale także działania, które prowadzą do zwiększenia poziomu samodzielności i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.